Consiliul Județean Ilfov, prin Serviciul Județean de Dezinsecție și Ecologizare Ilfov, desfășoară în perioada 19-25 aprilie o acțiune pentru combaterea larvelor insectelor de disconfort.

Produsul folosit este VECTOBAC WG, insecticid biologic din categoria biocide tip 18, pe baza de Bacillus Thuringiensis, în doza de 0,6 kg/ha.
Tratmentul va fi de tip avio, în zone precum marginile cursurilor de ape, gropile de gunoi, marginile drumurilor județene și alte focare.
Produsul NU este toxic pentru albine.