În perioada 24 – 30 iunie, Serviciul Județean de Dezinsecție și Ecologizare Mediu Ilfov cu sprijinul primăriei orașului Pantelimon, va efectua o acțiune de dezinsecție în orașul nostru, folosind produsul K’OTHRINE PROFI 250 EC, produs toxic pentru albine, pești și organisme acvatice.

Tratamentele împotriva țânțarilor adulți se fac noaptea, începând cu ora 22:00, cand albinele nu sunt active. După aplicarea tratamentului terestru, albinele trebuie ținute închise în stup pentru minimum 10 ore.

După acțiunea avio de săptămâna trecută s-a stabilit repetarea acestor tratamente astfel:

  • Acțiunea avio se va face lunar.
  • Acțiunea terestră se va face bilunar.

Un factor care  restricționează acțiunile de combatere a insectelor de disconfort adulți este înflorirea teiului, moment în care albinele fac polenizarea, iar legea interzice dezinsecția atâta vreme cât teiul este în floare.

Related image

Nu exista comentarii.

Spune-ne parerea ta

Your email address will not be published. Required fields are marked (*).

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.