Odată cu creșterea numărului de locuitori ai orașului nostru și creșterea de la 200 la 600 a cererilor de înscriere la Grădinița nr. 1 , în ultimii 10 ani, Primăria orașului Pantelimon demarează un nou proiect finanțat prin Programul Operațional Regional 2014-2020, Axa Prioritară 10, Îmbunătățirea Infrastructurii Educaționale.

Construcția Grădiniței cu grupe de antepreșcolari se va face pe strada George Călinescu. Realizarea investitiei „Constructie Gradinita cu grupe de anteprescolari” în orasul Pantelimon va avea ca rezultat cresterea capacitatii infrastructurii de invatamant anteprescolar si prescolar din oras, ceea ce va contribui la la asigurarea capacitatii necesare pentru 70 de copii anteprescolari si 180 de copii prescolari din orasul Pantelimon, proiectul contribuind la indeplinirea obiectivului specific al prioritatii de investitii, respectiv cresterea gradului de participare la nivelul educației timpurii.

Beneficiarii acestui proiect sunt :

  • cei 70 de antepreșcolari ce se vor înscrie
  • 180 de preșcolari
  • personalul didactic – 18 educatori
  • personalul administrativ – 43 persoane
  • parintii celor 250 de copii, prin faptul ca se elimina necesitatea de transport a copiilor catre alte centre educationale din afara orasului;
  • Comunitatea locala, avand in vedere faptul ca perioada timpurie de viata a copiilor este aceea cu cea mai rapida crestere a capacitatilor mentale si socio-emotionale, precum si perioada-cheie pentru a asigura supravietuirea si dezvoltarea adecvata pe termen lung, ceea ce pe termen lung are efecte in dezvoltarea economica a zonei.

 

 

 

 

Nu exista comentarii.

Spune-ne parerea ta

Your email address will not be published. Required fields are marked (*).

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.