În perioada 5.06-11.06 Consiliul Județean Ilfov, prin Serviciul Județean de Dezinsecție și Ecologizare a Mediului, va efectua un tratament pentru combaterea omizilor (Hyphantria Cunea). Acțiunea se va face terestru, dimineața după ora 5:00 cu un produs insecticid care nu este texic pentru albine, pești sau organisme acvatice. Acțiunea se va desfășura în interiorul localității, în spațiile verzi de utilitate publică și în jurul aliniamentelor stradale. O persoană desemnată de Primărie va însoți echipa ce efectuează acțiunea.