De curând, pe strada Tractorului din orașul nostru s-a stabilit sens unic de circulație din dreptul străzii Apusului până la intersecția cu strada George Călinescu.

Conform planului de modernizare al zonei, ce are la baza normele tehnice privind proiectarea, construirea si modernizarea drumurilor, Ordonanta Guvernului nr 43 si STAS-ul 10144/1-90, s-a prevăzut ca această secțiune de drum să fie cu sens unic. Dumul nefiind suficient de lat pentru a susține două sensuri de circulație și de a pemite intrarea pe stradă a autoutilitarelor speciale în același timp cu un autovehicul din sens opus. În unele porțiuni, lațimea drumului nu depășește 4,4m.

Au fost luate în calcul toate aspectele: traficul rutier, normele tehnice, siguranța circulatiei, precum si factorii sociali.

 

 

Nu exista comentarii.

Spune-ne parerea ta

Your email address will not be published. Required fields are marked (*).

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.