BIROUL INVESTITII PUBLICE :

• Coordoneaza activitatea de programare si executare a investitiilor
  • Monitorizeaza stadiul fizic si valoric privind realizarea obiectivelor cuprinse in programul de investitii
  • Verifica corectitudinea solutiilor adoptate in documentatiile tehnico-economice si propune imbunatatirea acestora
  • Verifica si analizeaza daca valoarea totala a investitiei s-a evaluat in preturi valabile la data la care se efectueaza documentatia de atribuire;
  • Elaboreaza programul de investitii
  • Analizeaza propunerile privind modificarea indicatorilor tehnco-economici aprobati pentru obiectivele de investitii aflate in derulare atunci cand conditiile o impun;
  • Urmareste in teren derularea lucrarilor de investitii aflate in derulare
  • Asigura intocmirea si transmiterea situatilor prevazute de lege catre autoritatile publice locale si centrale.
  • Verifica situatii de lucrari de catre cei abilitati din cadrul compartimentului.
  • Verifica existenta angajamentelor, realitatii sumelor si conditiile de eligibilitate.
  • Intocmeste referatele de necesitate pentru lucrarile suplimentare aparute in urma incheierii contractelor, a notelor de constatare si a actelor aditionale aferente acestora.
  • Intocmeste notele justificative pentru lucrarile suplimentare
  • Intocmeste procesele verbale de receptie la terminarea lucrarilor si a receptiilor finale.
  • Participa la intocmirea caietelor de sarcini premergatoare initierii procedurii de atribuire.
  • Participare la evaluarea ofertelor in cadrul comisiilor de licitatie.