Primăria orașului Pantelimon anunță semnarea, în data de 28 august a.c., a contractului de execuție pentru proiectul ”Construire locuințe sociale, utilități, oraș Pantelimon, județul Ilfov”, în valoare de 36.522.780,24 lei cu TVA pentru construirea unui ansamblu rezidenţial cu destinaţia de locuinţe sociale în zona de nord-vest a orașului.

Investiţia, în suprafaţă utilă totală de 5.980,33 mp, va cuprinde 5 blocuri cu nivelul de înălţime P+2E, însumând 100 de apartamente, dintre care: 75 apartamente cu 2 camere, 15 garsoniere şi 10 apartamente cu 3 camere, beneficiind de toate utilităţile aferente.

Durata proiectului este de 36 de luni de la momentul semnării contractului și emiterea ordinului de începere a lucrărilor, iar durata pentru întocmirea documentației pentru obținerea avizelor, autorizațiilor de construire și a proiectului tehnic este de 148 de zile.

Acest ansamblu rezidenţial vine în sprijinul promovării incluziunii sociale din Pantelimon prin asigurarea unei locuinţe pentru persoanele din mediile defavorizate, obiectiv major asumat de Primăria Pantelimon ca parte a politicilor sale publice. Prin realizarea acestei investiţii, vor fi atinse şi alte obiective secundare:

• Prevenirea și depășirea situațiilor de dificultate a familiilor nevoiașe din oraș;
  • Creșterea calității vieții;
  • Promovarea coeziunii sociale;
  • Creșterea, pe termen lung, a posibilităților de obținere de locuri de muncă pentru persoanele defavorizate din zonă;
  • Ameliorarea aspectului urbanistic al zonei;
  • Atragerea de investitori în zonă, datorită implementării proiectului și crearea de noi locuri de muncă în mod direct, aproximativ 30 de noi locuri de muncă;
  • Dezvoltarea socială durabilă: contribuie la atingerea obiectivelor generale ale Uniunii Europene; cooperarea instituțională (organisme locale, guvernamentale, europene);
  • Contribuie la realizarea obiectivelor naționale și regionale; solidaritate socială; impact benefic asupra întregii zone adiacente prin extinderea infrastructurii și a serviciilor;
  • Creșterea valorii terenurilor și construcțiilor din zonă;
  • Creșterea valorii proprietăților din zonă;

Proiectul include și amenajări de parcări, alei pietonale și spații verzi, iar fiecare clădire va beneficia de de centrale termice murale de condensație, pentru încălzirea locuințelor în anotimpul rece, iar utilitățile de apă potabilă și gaze naturale vor fi asigurate din rețeaua publică.