În perioada 23 – 29 iulie, în funcție de condițiile meteorologice, va avea loc o acțiune de combatere a insectelor de disconfort (țânțari adulți), desfășurată de Consiliul Județean Ilfov prin Serviciul Judetean de Dezinsecție și Ecologizare Mediu Ilfov.
Acțiunea se va face terestru, prin pulverizare cu instalațiile montate pe autoutilitare, seara după ora 22:00.
 Produsul folosit este ”STING”, în doză de 30 ml/ha, fiind toxic pentru albine, pești și organisme acvatice.
Dezinsecția se va efectua în interiorul localității, în jurul aliniamentelor drumurilor județene, în zona gropilor de gunoi, în spațiile verzi de utilitate publică.
Pentru acoperirea cât mai eficientă a spațiilor publice și pentru a evita evenimentele neplăcute ce pot apărea pe aprcursul acțiunii de dezinsecție, un reprezentant al autorităților locale va însoți echipa care efectuează acțiunea.