Primăria orașului Pantelimon anunță predarea către Ministerul Lucrărilor Publice, Dezvoltării și Administrației a  terenului din Tarlaua 27 pentru demararea lucrărilor la proiectul ”Construire bază sportivă de tip 1 în oraș Pantelimon, județ Ilfov”.

În data de 28 august, UAT Pantelimon, reprezentată de primarul Marian Ivan și Ministerul Lucrărilor Publice, Dezvoltării și Administrației, prin Compania Națională de Investiții au semnat un protocol de predare-primire a terenului în suprafață totală de 24,892 mp pentru începerea lucrărilor de construcție.

Noua bază sportivă din orașul nostru va cuprinde, conform proiectului tip al CNI: teren de fotbal cu tribune, teren multifunțional de handbal, volei, tenis, baschet, vestiare, spații verzi și alei pietonale.

Terenul de fotbal ce va fi construit, va avea dimensiunile suprafeței utile de evolutie 75,5 x 117m și cele ale suprafeței utile de joc 68 x 105m, în conformitate cu cerințele Federației Române de Fotbal. Terenul poate fi marcat și pentru 2 terenuri de mini-fotbal, cu suprafețe de 40 x 60m.

Dotari si echipamente exterioare

• Gradene tribune pentru 500 de spectatori
  • Tabela de marcaj
  • Catarge pentru drapele
  • Bănci pentru rezerve
  • Instalație de nocturnă și captuseală de burete la stâlpii nocturnei
  • Targa medicala

Terenul multifunctional de handbal, baschet, volei și tenis, va avea dimensiunile suprafeței utile de joc 40 x 20 m.

Terenul va fi învelit cu un covor de tartan, pe un planșeu din beton armat și balast compactat.

Dotările și echipamentele exterioare ale terenului multuifuncțional:

• bănci pentru rezerve,
  • fileu de tenis cu stâlpi mobile,
  • fileu de volei cu stâlpi mobile,
  • panouri de baschet mobile complet echipate,
  • porți de handbal,
  • instalație de nocturnă.

Cladirea pentru vestiare va fi prevăzută cu 4 vestiare, 8 grupuri sanitare separate pentru bărbați și femei, cabinet medical, depozit, camera tehnica, birouri.

Baza sportivă va beneficia de parcare pentru 55 de autoturisme, dintre care 4 locuri destinate persoanelor cu dizabilități și două locuri pentru autocare.

Toată investiția se va derula prin Compania Națională de Investiții și va fi predată Consiliului Local după finalizare, astfel încât și copiii din Pantelimon să aibă o șansă în plus la educație prin sport, la o viață sănătoasă și activă.