Primăria Orașului Pantelimon, prin Direcția Economică, solicită tuturor persoanelor fizice să efectueze o actualizare cu privire la constructiile aflate in proprietate pentru care ulterior dobandirii au fost aduse modificari de utilitati   prevazute de art . 457 din  Legea nr. 227/2015 privind Codul fiscal, cu modificarile si completartile ulterioare,  (conditii cumulative) respectiv:

• Cladirea se considera dotata cu instalatie de apa daca alimentarea cu apa se face prin conducte, dintr-un sistem de aductiune din retele publice sau direct dintr-o sursa naturala – put, fântâna sau izvor – în sistem propriu;
  • Cladirea se considera ca are instalatie de canalizare daca este dotata cu conducte prin care apele menajere sunt evacuate în reteaua publica;
  • Cladirea se considera ca are instalatie electrica daca este dotata cu cablaje interioare racordate la reteaua publica sau la o sursa de energie electrica – grup electrogen, microcentrala, instalatii eoliene sau microhidrocentrala;
  • Cladirea se considera ca are instalatie de încalzire daca aceasta se face prin intermediul agentului termic – abur sau apa calda de la centrale electrice, centrale termice de cartier, termoficare locala sau centrale termice proprii – si îl transmit în sistemul de distributie în interiorul cladirii, constituit din conducte si radiatoare – calorifere, indiferent de combustibilul folosit – gaze, combustibil lichid, combustibil solid, precum si prin intermediul sobelor încalzite cu gaze/convectoarelor.

Regasiti aici formularul pentru declarare: MODEL DECLARAȚIE CLĂDIRE CU INSTALAȚII.

Pentru facilitarea procesului de comunicare vă recomandăm să utilizați și adresele de e mail: contabilitate@primariapantelimon.ro  sau itl@primariapantelimon.ro