Proiectul  trateaza lucrarile de amenajare a 2 intersectii situate in intravilanul orasului Pantelimon, respectiv Intersectia dintre DN 3 si Strada Câmpului la km 10+600stanga al drumului national si intersectia dintre DN 3 si Strada Orizontului, la km 10+417 dreapta al drumului national.

In momentul de fata intersectiile de mai sus sunt amenajate cu racord simplu la drumul national DN 3. Virajul la stanga dinspre Bucuresti spre strada Campului se face direct din banda de circulatie, cu acordarea de prioritete autovehiculelor care circula din sens opus, iar acest fapt obliga stationarea pe banda de circulatie, fapt care a conduce la blocarea benzii de circulatie, cresterea timpilor de asteptare in trafic si nu de putine ori la accidente rutiere.

In momentul de fata solutia de amenajare a intersectiei dintre DN3 si Str. Campului nu asigura conditii de siguranta rutiera in desfasurarea traficului, fiind inregistrate intarzieri in trafic si accidente rutiere.

Obiectivul principal al investitiei  consta in imbunătăţirea accesibilitatii la infrastructura nationala  la nivelul U.A.T Pantelimon,  pentru a facilita mobilitatea populaţiei, a bunurilor şi serviciilor în vederea stimulării dezvoltării economice durabile a comunei.

In urma analizei amplasamentelor si a studiilor efectuate, mai pot fi formulate urmatoarele concluzii:

•  In zona intersectiilor nu este asigurata scurgerea apelor nici in lungul drumului national nici pe strazile Campului si Orizontului;
  •  Nu sunt asigurate elemente geometrice atat in plan cat siin profil transversal si longitudinal pentru cerintele actuale de confort si siguranta in exploatare;
  •  Semnalizarea rutiera este deficitara, multe indicatoare sunt in stare avansata de degradare sau lipsesc cu desavarsire;

Prin amenajarea intersectiilor, consideram ca se va beneficia de conditii superioare de circulatie, conditii care se vor concretiza intr-o serie de avantaje sociale si economice, precum:

• imbunatatirea accesibilitatii la reteaua nationala de drumuri;
  • ameliorarea in conformitate cu standardele in vigoare a conditiilor de viata ale locuitorilor si ale activitatilor productive desfasurate in zona localitatilor si eliminarea starii de stres;
  • imbunatatirea accesibilitatii si mobilitatii populatiei, bunurilor si serviciilor, care va stimula o dezvoltare economica durabila;
  • crearea de noi locuri de munca pe perioada executiei lucrarilor;
  • dezvoltarea infrastructurii de baza si a serviciilor in zonele rurale;
  • realizarea unui confort sporit pentru participantii la trafic ;
  • sporirea sigurantei circulatiei;
  • reducerea semnificativa a poluarii mediului prin reducerea noxelor si a zgomotului;
  • conditiile de rulare corespunzatoare reduc uzura mijloacelor de transport si degradarea acestora;

In concluzie, lucrarile de amenajare a intersectiilorvor conduce la imbunatatirea conditiilor de circulatie si a fluentei traficului si vor influenta benefic zona atat din punct de vedere ambient cat si din punct de vedere socio-economic.

Solutia recomandata pentru amenajarea intersectiei dintre DN 3 si Strada Campului este amenajarea unei intersectii „T”, CU PENE DE VIRAJ, BANDA DE STOCAJ PENTRU VIRAJ LA STANGA, BANDA DE INCADRARE LA DREAPTA, solutie de amenajare care pastreaza prioritatea vehiculelor care circula pe drumul national.

Astfel se vor realiza urmatoarele :

• Banda de stocaj pe DN 3 de 3.50m latime, pentru virajul la stanga dinspre Bucuresti spre str. Campului;
  • Banda de incadrare la dreapta (dinspre str. Campului spre DNCB), de 3.50m latime;
  • Amenajarea virajului de dreapta la intrare (dinspre DNCB spre str. Campului) cu pana de viraj;
  • Amenajarea virajului de dreapta la iesire (dinspre Str. Campului spre Bucuresti) cu pana de viraj;

Insulele directionale si separatoare vor fi realizate denivelat, marginite de marcaje rutiere, tinand cont de traficul pietonal din zona.

Pentru amenajarea intersectiei dintr Str. Orizontului si DN 3 se recomanda urmatoarele :

•  Amenajarea virajului de dreapta la iesire (dinspre str. Orizontului spre str. DNCB) cu pana de viraj;
  •  Imbunatatirea virajului la dreapta la intrare pe strada Orizont prin amenajarea unui racord cu raza de minim 6m;
  •  Se recomanda interzicerea virajului la stanga, atat dinspre DNCB spre str. Orizontului cat si dinspre str. Orizontului spre Bucuresti;

Recomandările pe acest proiect se pot trimite la adresa: investitii@primariapantelimon.ro.

Loader Loading...
EAD Logo Taking too long?
Reload Reload document
| Open Open in new tab